Instagram’cı Kızlar Para Kazanıyor mu?

‘Gülümseyin! Çekiyorum!’ veya ‘Haberim yokmuş gibi çek! Panpa.’ diye başlayan cümlelerin bir gün kızlara para kazandıracağını söylesek kimse bize inanmazdı. Evet yanlış okumuyorsunuz. Bu şekilde, orada, burada, şurada çekilen fotoğraflar instagram kitlesince beğenildikçe bariz millet fenomen oldu. Abartmıyorum, bugün ne giyeceklerinden, akşam ne yiyeceklerine kadar her şeyi paylaştılar. Tabi hali hazırda hiç beklenmedik potansiyel bir kitle biranda oluşunca aralarından akıllı kızlarımız bu potansiyeli paraya dönüştürmeye çalıştılar ve inanılmaz şekilde tuttu.

Instagram’ da acayip bir ticaret dönüyor. Bu aralar aylık 50.ooo TL cirolardan bahsedildiğini duyuyorum. Daha fazlası da olacağına inancım tam diyebilirim. Neden olmasın ki? Sonuçta giyim, kozmetik, moda, tarif, hediye, düğün ve nişan aksesuarları vb. gibi sadece aklıma gelenleri yazabildim, kızların aradığı her şeyi bulabilmek mümkün. Birde acayip hızlı bir döngü var. Ürünü beğeniyorlar, iletişim ve pazarlık için WhatsApp kullanıyorlar, parayı transfer ediyorlar, ürünü alıyorlar. Hele ki beğendikleri bir şeyi ellerinden kaçırmaları tahammül bile edilemez nitelikte diyebiliriz. Bu sistem nasıl işliyor? Detaylarına bir göz atalım isterseniz.

Instagram bildiğiniz üzere, insanların fotoğraf paylaşımlarının olduğu ve güzel anılarını sadece kendi hesaplarında fotoğraflarını paylaşarak sosyalleşme güdüsünden ortaya çıkmış bir projedir. Gel gelelim, taki bir kızın ‘Üzerindekini nereden aldın?’ sorusuyla tetiklenen ilk talebi üzerine, bu sosyal medya mecrası bir anda akıl almaz bir ticari platforma dönüşmüştür. Bugünlerde, eğer hesabınız varsa ve inceleme fırsatı bulursanız satışı yapılan ürünlerin birçoğunu görebilirsiniz. Instagram’da, konfeksiyon gurubundan, el işlerine, düğün ve nişan hediyelerinden, kişiye özel pasta, kurabiye ve kek gibi binlerce ürünün satıldığını göreceksiniz. Böyle büyük bir pazar varken bizim beklememiz çok hoş karşılanmayacağı için bu işe biran önce girmeliyiz.

Pazara dahil olmak için neler yapabiliriz?

Öncelikle ister el emeği, ister hazır giyim vs. her neyse kendimize güzel kar bırakan, satışının hızlı olacağı, mümkünse de iadesinin zor olacağı bir ürün buluyoruz. Mesela, bayan iç çamaşırları, satışı hızlıdır ve iadesi ürünün steril olması yönünden yoktur. Bu sadece küçük bir örnek, kafayı çalıştırırsanız daha nicelerini bulabilirsiniz. Ürünümüzü bulduktan sonra instagram hesabı açıyoruz. Halen duymamış ve bilmeyenler için kısa bir açıklama; Instagram, mobil bir uygulamadır. Apple ürünleri için Apple Store’dan, Android işletim sistemli cihazlar için Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Instagram hesabı açarken güzel bir isim bulmamız lazım ve hesabımızın ismini satacağımız ürünün paralelinde, akılda kalıcı bir isim olması gerektiğini biliyoruz. Müşterilerimizle iletişimi WhatsApp üzerinden gerçekleştireceğiz bu yüzden özel bir telefon hattı alalım. Neden yeni bir telefon hattı almalısınız sorununun cevabı çok basit; müşteriler sabah, akşam, hatta gece bile ararlar. Şahsi hattınızı verirseniz kafanız çok ağrıyabilir. Tüm bu işlemlerden sonra şöyle bir gezintiye çıkmanın zamanı geldi. Ürün satan insanların hesaplarını gezin, ürünlere ait fotoğrafları süzün, açıklama metinlerine bakın. Instagram hesaplarının beğenilerini nasıl arttırdıklarına göz atın. Bir kaç hesap gözününe kestirdikten sonra ürün pazarlamasını nasıl yaptıklarını kısa zamanda öğrenebilirsiniz. Ayrıca ürünle alakalı fotoğraflarınızın altına abartmadan’#hashtag’ kullanın. Buda sayfanızın beğeni sayısını arttıracaktır. Şunu unutmayın, Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok. Satış yapanların sayfalarını iyi analiz ederseniz, sizde kısa sürede aynı stratejiyle iyi satışlar yapabilirsiniz.

Küçük bir stratejide ben vereyim. Kitle toplamak istiyorsanız, aynı veya muadil ürün satan insanların paylaşım yaptığı fotoğrafları ilk 10 beğenenlerden birisi olun. Instagram ilk 10 beğeni için hesabınızın ismini beğendiğiniz fotoğrafın altında gösteriyor, diğer beğenileri sayı formatında gösteriyor. Bu sizin sayfanıza o sayfayı beğenenlerden beğeni çekecektir. Şunu unutmayın, insanlar tek bir sayfaya bağlı kalmayı sevmez. Daha güzel, daha farklı, daha kaliteli veya daha ucuz gibi kavramlar insanları çeşitliliğe iter. Buda size para kazandırır. Güzel bir ürün, iyi bir hesap yönetimi ve dürüst bir ticari anlayışla, hiç farkında olmadan kendinize çok iyi bir iş modeli yaratabilirsiniz.

Paylaşmak güzeldir...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir