n11 – Nasıl Para Kazandırır?

Aramızda ‘n11’ firmasını duymayan var mı? Varsa hiç bekleme yapmasın, direkt, ‘Dünya’dan haberin yok.’ derim. Şaka tabi! İster inanın, ister inanmayın, illaki hiç duymamış birileri vardır. Bu konuda şaka yapmıyorum. Başıma böyle bir olay gelmişti. Neyse konumuza dönelim.

‘n11’ firması Doğuş gurubun ve Güney Kore merkezli SK gurubun ortak olarak, Doğuş Planet adı altında 2012 yılında filizlendirdiği bir e-ticaret projesidir.

Bu projede hedef, tabiri caizse e-ticaret yapmayı hedefleyen ama yeteri kadar sermaye ve bilgi birikimine sahip olmayan küçük çaplı işletmeleri, ‘n11’ bünyesine katmak ve büyük bir ticari platform oluşturmaktır. Yani bugüne kadar bu siteden yaptığınız alışverişler ‘n11’ tarafından size gönderilmedi. Bunu bu şekilde biliyorsanız yanlış biliyorsunuz. Sizin aldığınız ürün Türkiye’nin herhangi bir ilinde işletmesi olan ve ‘n11’ e-ticaret platformuna kayıt olan bir firmadan gönderildi. Zaten gelen faturalardan bunu anlamış olmalısınız diye umut ediyorum. Peki sistem nasıl çalışıyor? Bir göz atalım ve anlatalım isterseniz.

Sistem nasıl işliyor?

‘n11’ yazımın başında da belirttiğim gibi küçük işletmeleri veya şahıs firması sahiplerini tek bir çatı altında toplayarak, kendi ödeme alt yapısını ve bunun avantajlarını kullandırarak, tüketici ile satıcıyı en karlı şekilde bir araya getiriyor. Yapılan satışlarda tüketici ürünün parasını ‘n11’ firmasına ödüyor. Para havuza düşüyor. Satıcı ürünü tüketiciye kargolayarak gönderiyor. Tüketici üründen memnun kaldıysa, satışı onaylıyor. Onaylamazsa sistem en fazla 3 gün içinde otomatik bir şekilde onaylıyor ve para satıcının hesabına geçiyor. Eğer tüketici memnun kalmazsa, ürün iade işlemine geçiliyor ve para ‘n11’ havuzundan tüketiciye, üründe kargoyla satıcıya iade ediliyor. Bu sistem hem alıcıya, hemde satıcıya güvenli bir platformda alışveriş yapma imkanı sağlıyor.

Peki bunu yaparken sitenin karı nerede?

Cevap çok basit. ‘n11’, her başarılı satış sonucunda belirli bir komisyon oranında satıcıya göndereceği parayı kesiyor ve verdiği hizmetin karşılığını satıcıdan alıyor. Satıcı hem ürününü satmış oluyor, hemde parasını küçük bir komisyonla alıyor.

Biz bu sistemi kendimiz için nasıl kullanmalıyız?

Öncelikle satabileceğimiz bir ürün olması lazım. Sitede kategorileri inceleyin, satılan ürünleri sizinde temin edebilme şansınız varsa, piyasa koşulları ve fiyat koşullarını analiz edin. Bazı ürünlerde açık var desem yeridir. Yani aslında satılmayan ve ihtiyaç olan bir ürün bulmanız ciddi satışlar elde etmenizi sağlar. İyi satışlar yapan bir kaç tanıdığımda var ama maalesef rekabet gereği ne sattıklarını söylemem. Kendiniz güzel bir ürün bulursanız aylık 15 ile 20 bin TL arası satışları görmeniz inanın zor değil.

Unutmadan ‘n11’ sitesinde satış yapabilmemiz için bir şirketimiz olması şart, maalesef sıradan kullanıcıların satış yapmasına izin verilmiyor. Şirketiniz yoksa şahıs şirketi açabilirsiniz. Tüm masraflar yıllık 10.000 TL ‘yi geçmez. Kendim yaptım, oradan hesabını biliyorum. Şirketimizi açtıktan sonra, ‘n11’ resmi sitesini ziyaret ederek, mağaza açılışı için gerekli doküman listesini tamamlıyor ve kaydımızı açıyoruz. Sonrasında farklı ürünlerin satıldığı, satış sayfalarında şöyle bir gezerek ürünümüze güzel bir satış sayfası hazırlıyoruz. Ürün bilgilerini ve kargo zamanını yazıyoruz ve satış sayfamızı aktif hale getiriyoruz. Bu noktada eğer sıkıntı yaşarsanız ‘n11’ ekibinden yardım alabilirsiniz.

Sonuç

‘n11’, eğer uygulamayı becerebilirsiniz çok güzel bir gelir kapısıdır. Bu işe başlamadan sizlere nacizane tavsiyem, para kazanmak için acele etmeyin. Satılacak bir ürün bulmak zaman gerektirir. Araştırın, kendi süzgecinizden geçirin ve son olarak adımınızı atın. Acele ederseniz, para kazanmaktan çok, kaybetmeye yönelirsiniz. Hepinize bol kazançlı, hayırlı satışlar.

Paylaşmak güzeldir...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir